Polub mnie na Fb!

6 października 2015

W ogniu pytań

Domowe ognisko







Latem ogień bywa pustoszącą formą zagłady, jesienią i zimą daje życie. Tak jak wiele fascynujących zjawisk ma dwojaką, trudną do okiełznania naturę. 
Chcemy go rozpalić i  grzać się, zasypiać przy nim, suszyć zmokłe ubrania.  
Dlatego budujemy kominy i stawiamy piecyki, tworząc tym samym serce domu. Wtedy przy blasku ognia czujemy się bezpiecznie, a nasze atawistyczne potrzeby są zaspokojone. 
Kominek stanowi centrum zainteresowania domowników. Jest wyznaczeniem miejsca relaksu i zadumy. Domowe palenisko może być doskonałą formą ekspresji i polem do popisu dla twórców wnętrz.












Planując wymarzony kominek należy zadać sobie kilka pytań. 
Czy kominek ma pełnić zasadniczą funkcję grzewczą czy głównie dekoracyjną w domu?

Kominki tradycyjne, murowane są dość drogą inwestycją. Tylko 20% ciepła trafia do wnętrza domu. Aby zyskać więcej ciepła należy wybrać taki, z żeliwnym lub stalowym wkładem, który zapewnia zaoszczędzenie 80% energii. Można obudować go rozmaitymi materiałami jak beton, cegła lub kamień.


























Istnieje możliwość ogrzania całego domu kominkiem. Trzeba jednak zaplanować to na etapie projektu. Ciepłe powietrze z komina jest rozprowadzane przez system specjalnych przewodów wentylacyjnych do wszystkich pomieszczeń. Alternatywą jest wkład kominkowy z tzw płaszczem wodnym, który działa jak centralne ogrzewanie. Korpus wkładu ma podwójne ścianki, a przestrzeń między nimi wypełniona jest wodą, która przekazuje ciepło do instalacji grzewczej. 






























Ja za to, jestem szczęśliwą posiadaczką żeliwnej kozy na nóżkach, która również daje mnóstwo ciepła i wnosi wspaniały nastrój. Wolnostojace piecyki są bardzo dekoracyjne i pasują do każdego typu wnętrza- w szczególności doceniane przez domowe koty.






~

Z.